Článek o grilování, na kterém jsem spolupracovala s Deníkem. Ne vždycky musí být grilování zavrhováno jako nezdravá úprava pokrmů – záleží na výběru potravin a samotném způsobu grilování. Na své si mohou přijít i dietáři.
Grilování: jde to i zdravě?
Mnohým nešvarům se dá vyhnout a z jídla na ohni udělat pochoutku, která vám neuškodí, zvolíte-li vhodné suroviny a způsob úpravy.
Přitom by grilování vcelku slušně mohlo konkurovat zdravější kuchyňské úpravě jídla. Proč je grilování obecně považováno za nezdravé? Co mu nejvíce kazí pověst?
„Grilování může být nevhodnou úpravou jednak použitím nepříliš nutričně kvalitních potravin a jednak samotným způsobem grilování. Pokud si někdo pod pojmem grilování představí opékání buřtíku nejisté kvality na otevřeném ohni nebo „zuhelnatělou“ krkovičku připravovanou stejným způsobem, pak se sune mezi ty nejméně vhodné úpravy pokrmu,“ říká nutriční terapeutka a členka Fóra zdravé výživy Věra Boháčová.
Zabraňte kontaktu s ohněm
Ve zuhelnatělých částech masa se hromadí karcinogenní látky. Ty vznikají také rozkladem tuku odkapávajícího z masa na rozžhavené uhlí. Vzniklé spaliny znečišťují maso tím, že jsou na něj teplým vzduchem znova vynášeny. „Nedostatečnou úpravou mohou navíc v mase zůstat choroboplodné mikroorganismy,“ doplňuje Věra Boháčová. K chybám při grilování přitom dochází u celé řady činností, od výběru masa a jeho zpracování až po manipulaci s masem nad otevřeným ohněm či výběr topiva. Co tedy dělat, aby grilování bylo zdravější?
celý článek najdete na zde